sobota, 22 stycznia 2011

Napęd alternatywny

W ostatnim czasie sporo się dzieje w dziedzinie piast wielobiegowych i przekładni znajdujących zastosowanie w rowerach. Oprócz lidera w tej dziedzinie, jakim jest 14-biegowa piasta Rohloffa, pojawiła się 11-biegowa piasta Shimano Alfine, 18-biegowa skrzynia biegów Pinion P-1 oraz przekładnia bezstopniowa NuVinci N360. Dodatkowo mamy pasek kompozytowy Gates'a.  Rozwiązania takie są interesujące z powodu trwałości napędu, odporności na warunki zewnętrzne oraz mniejsze wymagania co do częstotliwości konserwacji. Najistotniejszymi dla rowerzysty parametrami przekładni są zakres przełożeń i masa. W wymienionych systemach wygląda to następująco:
Rohloff speedhub 500/14  526% 1545 g (sama piasta) 1921 g (wraz z manetką i elementami montażowymi)
Alfine 11 SG-S700 409% 1665 g (sama piasta), 2041 g (wraz z manetką i elementami montażowymi)
Pinion P-1 634% 2500 g (sama skrzynia biegów – dane producenta)
NuVinci  N360 360% 2450 g (sama piasta – dane producenta)
Dane dotyczące wagi Speedhuba i Alfine zostały zaczerpnięte ze strony http://www.fahrradmonteur.de/systemvergleich.php

Używam piasty Rohloffa Speedhub 500/14 od kilkunastu tysięcy kilometrów i chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami. Po pierwsze nie ma sensu porównywać piasty wielobiegowej z tradycyjnymi przerzutkami i rozważać w kategoriach, które rozwiązanie jest lepsze. Piasta wielobiegowa jest po prostu inna. Jest to rozwiązanie, które nie każdemu się spodoba więc lepiej najpierw spróbować niż wydawać sporo pieniędzy na piastę. Moim zdaniem inwestycja w piastę Rohloffa ma sens, jeśli ktoś dużo jeździ (5-10 tys km rocznie) i odpowiada mu to rozwiązanie inżynierskie.

Wady piasty wielobiegowej Rohloffa zamontowanej w tylnim kole roweru:
- Ciężkie koło powoduje, że łatwiej przyszczypać dętkę do obręczy. Dlatego jeżdżę na ciśnieniu około 0.5 bar wyższym niż normalnie.
- Jeśli szczęśliwy posiadacz Speedhuba twierdzi, że dodatkowa masa skupiona w piaście nie wpływa na prowadzenie roweru, to jest on nieobiektywny. Większa masa koła szczególnie daje się we znaki na zjazdach i przy składaniu się w zakręty, przy czym mowa tu o technicznych singletrackach. Na relatywnie równym terenie nie ma to większego znaczenia. Piasta ma nieco negatywny wpływ na pracę zawieszenia roweru z tylną amortyzacją. Do powyższych właściwości można się przyzwyczaić bez większych konsekwencji w panowaniu nad rowerem.
- Piasty Rohloffa nie da się zamontować do każdego roweru, zwłaszcza z pełną amortyzacją (np. Ibis Mojo), z tym, że po pewnych modyfikacjach niekiedy jest to możliwe.
- Prowadzenie kabli w ramie nie zaprojektowanej z myślą o Speedhubie jest zazwyczaj kłopotliwe i mało eleganckie.
- Na biegach 1-8 (wykorzystywanych do jazdy pod górę) Speedhub jest mniej efektywny i bardziej hałaśliwy (więcej elementów porusza się wewnątrz piasty, co powoduje większe opory związane z tarciem wewnętrznym). Z czasem piasta dociera się i przestaje to być dokuczliwe.

W związku z wymienionymi wadami dotyczącymi umiejscowienia przekładni w piaście, wydaje się być uzasadnione montowanie przekładni wielobiegowych w okolicach środka suportu. Dodatkowa masa umiejscowiona jest wówczas bardzo nisko, co daje nisko położony środek ciężkości i lepsze prowadzenie roweru. Takie rozwiązanie zaproponowała firma Pinion GmbH. Niestety wówczas wymagana jest specjalnie zaprojektowana rama. W czasach, gdy ramy rowerowe wykonane z kompozytów ważą poniżej 1600 g, waga przekładni Pinion P-1 wynosząca 2500 g jest nieco odstraszająca. Możliwe jednak, że kosztem dodatkowej masy, umiejscowionej we właściwym miejscu uzyska się sztywniejszą ramę i długożywotność napędu. Ta druga cecha pozostaje pod znakiem zapytania, do czasu, aż rozwiązanie Pinion P-1 zostanie poddane próbie kilometrów. Bezpośrednie przełożenie z korb na mechanizm wewnętrzny Pinion P-1 z pewnością powoduje powstanie o wiele większego momentu obrotowego niż jest to w przypadku piasty Rohloffa, gdzie następuje redukcja momentu obrotowego za pośrednictwem łańcucha (ramię siły jest o wiele mniejsze).   

Piastę Rohloffa łatwiej zamontować do roweru bez tylnej amortyzacji (z ang. hardtail), w którym są poziome haki lub mimośrodowy środek suportu (z ang. eccentric bottom bracket). W rowerze z pełną amortyzacją (z ang. full suspension) pojawia się problem przyrostu łańcucha (z ang. chain growth). Właściwie nie chodzi o to, że łańcuch ulega wydłużeniu, ale o to, że odległość od osi suportu do osi koła ulega zmianie wraz z kinematyką zawieszenia, co objawia się tym, że łańcuch albo staje się luźny, albo się napina. Stąd konieczne jest zastosowanie napinacza łańcucha, który będzie kompensował różnice w napięciu łańcucha wraz z ruchem zawieszenia. O ile w rowerach z ogniwem Horsta (Titus, Specialized) przyrost łańcucha jest minimalny i wystarcza prosty jednorolkowy napinacz taki jak Surly Singleator, o tyle w rowerach z zawieszeniem DW-Link przyrost ten jest ogromny i konieczne jest zastosowanie napinacza z dwiema rolkami i z dobrą sprężyną dającą szeroki zakres kompensacji. Po kombinacjach z napinaczem Yess, który ledwo dawał radę, znalazłem odpowiednie rozwiązanie w postaci napinacza Paul Melvin. Prawdopodobnie oryginalny napinacz Rohloffa też spełniłby swoją funkcję.
Titus i Surly

Surly wykazuje tendencję do zahaczania o ramę


Pivot Mach 5 + Rohloff Speedhub + napinacz Yess

Napinacz Yess mimo, że na dwa kółeczka, ma mały zakres
Najlepiej funkcjonuje napinacz Paul Melvin

47 komentarzy:

 1. a jak wygląda montaż Rohloffa od strony hamulca tarczowego? Czy w zwykłą ramę z wsuwaniem koła od dołu da się zamontować R.?

  OdpowiedzUsuń
 2. W większości przypadków ram z pionowymi hakami piastę Rohloffa daje się zamontować. Wtedy stosuje się adapter do hamulca tzw. speedbone lub monkeybone, który jednocześnie stanowi punkt oporu dla płytki oem. Tu trochę to widać monkeybone: https://picasaweb.google.com/pablogoral/Rohloff#5462650408536553202

  OdpowiedzUsuń
 3. ale ja mam mocowanie hamulca tarczowego wewnątrz tylnego trójkąta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli masz mocowanie hamulca tarczowego typu post mount, to jest problem i nie wiem jak wtedy zamocować piastę Rohloffa, ale pewnie dałoby się wykombinować jakiś adapter, albo zmodyfikować płytkę oem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przy standardzie mocowania hamulca IS nie ma problemu, chyba, że tylne widełki są nietypowe. Jak chcesz to mam do sprzedania adapter speedbone

  OdpowiedzUsuń
 6. na razie spekuluję nad tym napędem. Zastanawiam się czy przerabiać rower z napędem XT prawie nowym czy nie kupić ramy dedykowanej do Rohloffa i zrobić sobie spokojnie rower. Osobnym pytaniem /ale ważnym/ jest po co mi taki rower. Mam górala i trekinga 64 lata i właściwie w tym wieku kolejna zabawka zaczyna być wątpliwa pod względem sensu jej kupienia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sugeruję przerobić trekinga wstawiając używaną piastę Rohloffa. Na ebay pojawiają się co jakiś czas ciekawe oferty. Zakup tej piasty ma sens, jeśli dużo się jeździ.

  OdpowiedzUsuń
 8. rohloff CCDB z oem2 będzie dobra

  OdpowiedzUsuń
 9. a jak wygląda wyjęcie koła do np zaklejenia dętki?
  Czy jest znacznie bardziej uciążliwe niż ze zwykłą przerzutką?

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyjęcie koła nie jest specjalnie problematyczne w przypadku tzw. external shift box: luzujesz śrubkę i pudełko, do którego wchodzą linki idzie na bok, luzujesz napinacz i wyjmujesz koło. Przy ponownym zapinaniu koła jest trochę gorzej, bo jednocześnie trzeba wcelować tarczę hamulca w zacisk i płytkę oem2 w adapter.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, z powodu neiedpartej chęci sprawdzenia co tam w środku siedzi, rozebrałem mojego Rohlofa do rosołu. Piastę złożyłem w 99% - nie moge założyć "ostatniej zębatki" (środek przekładni planetarnej). Może kolega zna metodę?

  Pozdrwiam
  ToM

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety osobiście nie rozbierałem piasty więc nie pomogę. Mogę jednak skontaktować z kolegą, który bawił się podobnie jak Ty. Wystarczy,że podasz maila.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam, proszę o kontakt na adres gizmorock@interia.pl

  Pozdrawiam

  ToM

  OdpowiedzUsuń
 14. no i "odbiło" mi. Kupiłem rower z piastą rohloffa. teraz wypadałoby zmienić olej w piaście. Czy procedura jest następująca:
  1/spuszczam stary olej
  2/wlewam "specyfik" czyszczący i kręcę korba do przodu i tyłu na poszczególnych biegach
  3/ spuszczam specyfik czyszczący
  4/ wlewam nowy olej
  oczywiście materiały rohloffa

  OdpowiedzUsuń
 15. Dokładnie tak to wygląda. Czasami uszczelki są zużyte i starego oleju jest na tyle mało, że nie ma czego spuszczać.

  OdpowiedzUsuń
 16. w instrukcji wymiany oleju napisali że olej czyszczący należy wlać do piasty nie usuwając starego oleju /dolać do starego oleju/ ,następnie przejechać 1 km ,spuścić wszystko i nalać nowy olej. Czy dobrze zrozumiałem tą instrukcję?

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej, sprawdziłem instrukcję. Rzeczywiście tak jest. Stary olej jest gęsty i przywiera do elementów piasty i nie za bardzo chce się wylać z piasty. Stąd wlewa się olej czyszczący, który rozrzedza stary olej. Po wlaniu oleju czyszczącego nie musisz przejeżdżać 1 km, wystarczy, że będziesz kręcił korbami i zmnieniał biegi między 3 i 5 przez chwilę. Przy biegach 3 i 5 kręci się najwięcej części. Wtedy olej czyszczący wypłucze stary olej i będzie można wszystko spuścić.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przejechałem na tym Rohloffie przeszło 200 km. nawet fajnie się jeździ. Odpada zastanawianie którą manetką zmienić bieg. Ale zmiana biegu tylko bez kręcenia pedałami

  OdpowiedzUsuń
 19. To super, że fajnie się jeździ. Ja teraz to już w ogóle nie muszę się zastanawiać nad zmianą biegów, bo ich nie mam ;-) Singlespeed rulez! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 20. jak kręci się tylne koło luźno /rower podniesiony/ słychac cykanie jak w starych trybach/ nie kasetowych/ Czy tak ma być? /ten model tak ma/

  OdpowiedzUsuń
 21. Pytanie:
  czy można poprowadzić linki sterowania Rohloffa po górnej róże ramy tak jak linki hamulcowe lub przerzutek t. zn od "manetki" na kierownicy do pierwszego oporu na górnrj rurze ramy w pancerzu następnie do drugiego oporu bez pancerza a następnie ponownie w pancerzu do oporu zamontowanego na pivocie hamulca tylnego. Czy to będzie działać?

  OdpowiedzUsuń
 22. Można, ale raczej polecam rozwiercić przelotki i puścić linki w pełnym pancerzu.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam Funów Rohllofa!
  Jeżdzę już 2 sezony z tą piastą w rowerze seryjnym Max Cycle. Trekingowy ogólnie...Pare tysi przejechałem i czas by ten olej chyba zmienic,kupiłem takowy,ale tu widze że jeszcze jakis czyszczący specyfik potrzebny.
  Gdzie to mozna kupic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja kupiłem zestaw /olej czyszczący+ olej do smarowania+ strzykawka z wężykiem + nowa śrubka do wkręcenia z uszczelniaczem na ebay-u de. Całość z transportem to koszt ok 20 euro

   Usuń
  2. Ja kupiłem tu: http://www.bike-components.de/products/info/p6020_Oil-of-Speedhub-Set-500-14-.html

   Można znaleźć opinie w sieci, że Mobil 1 też jest dobry, ale nie testowałem.

   Usuń
 24. Dziękować! A jak to szukac/pod jaką nazwą na ebay de.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wejdź w ebay.de następnie rowery i wrzuć hasło rohloff wyrzuci dużo produktów w tym m.innymi oleje np:
   http://www.ebay.de/itm/Rohloff-Olwechselset-Ol-Spulung-Oil-Zubehor-/250781253592?pt=Sport_Radsport_Fahrradteile&hash=item3a63ba3fd8

   Usuń
 25. Dzieki raz jeszcze. Czyli jest opcja ze jak mam ten olej na wymianę do piasty,mozna by Mobil1 jako czyszczacy uzyc?
  Do Pablogoral: widze z Twoich wpisów ze odszedles od pisty przy góralu.
  A ja nosiłem sie z takim pomysłem żeby Rohloffa do swojego Cannondale Prophet wmontować.Co radzisz? Jeżdzę sporo.A przy okazji pozbył bym się problemu, szybko mi się przednia przerzutka rozklekotana robi,bo montowana od od osi saportu. Czy rzeczywiscie tak czuć wagę w tylnim kole? Ja przy swoim MaxCycle wogóle tego nie odczuwam,po lesie nim nie smigam (bo cienkie opony)ale pod górki (np.pętla w lesie na Reja w Sopocie)jak najbardziej i czesto szybciej niz goscie na góralach.
  Tez pisałes że gorzej ja jest Full,napinacz potrzebny? A jakie plusy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jest opcja ze jak mam ten olej na wymianę do piasty,mozna by Mobil1 jako czyszczacy uzyc?
   Nie zrozumiałeś.Czyszczący to jest specjalny "olej" służący do oczyszczenia piasty z resztek poprzedniego. Mobil 1 nie jest takim olejem. Osobiście uważam że piasta Rohloffa jest zbyt drogim "gadżetem" aby na niej eksperymentować.

   Usuń
 26. kupię zestaw olei do piasty Rohloff'a
  bielawskizbigniew@op.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olej możesz kupić np. tu:
   http://www.bike-components.de/products/info/p6020_Oil-of-Speedhub-Set-500-14-.html

   Usuń
 27. http://www.ebay.de/itm/Rohloff-Olwechsel-Ol-Spulung-Oil-of-Speedhub-/260745291963?pt=Sport_Radsport_Fahrradteile&hash=item3cb5a168bb
  tutaj kosztuje z wysyłką taniej albo możesz kupić łącznie z wężykiem do spuszczania /napełniania/oleju, strzykawką i śrubką do piasty za 21E z wysyłką u tego samego faceta

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam , na ebay.com jest promocja w tej chwili na piasty nuvinci n360 , nowe pelen komplet po 150$ + koszty wysylki , czy bylby ktos zainteresowany takim zakupem piasty z wysylka za 700zl , chcialbym ja zamówic dla siebie , ale 1 sztuki zwyczajnie mi sie nie oplaca , nie potrzebuje zarobic , chodzi mi tylko o zebranie kilku chetnych na jej zakup dzieki czemu przy wiekszym zamowieniu koszty wysylki maleja w stosunku do 1 piasty i jest bardzo dobra cena . Pozdrawiam Sebastian . w razie pytan prosze o kontakt meilowy seba.duszek@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 29. A czy taki rolhoff nie pochlania wiecej naszej energii niz standardowe przezutki?
  Zastanawiam sie nad zakupem roweru fixie szosowego z takim systemem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Efektywność przekładni planetarnej jest marginalnie gorsza od czystego, sprawnego napędu wyposażonego w przerzutki i kasetę. W błocie Rohloff będzie lepszy.
   Nie wiem czy jest sens stosować piastę Rohloffa na szosie...

   Usuń
 30. Wygląda na to że żywotność łańcucha przy napędach typu Rohloff jest znacznie wyższa niż przy przerzutkach zewnętrznych można włożyć między bajki. Właśnie sprawdziłem wyciągnięcie łańcucha w moim napędzie Rochloffa po 2500 km i wskaźnik Rohloffa "wpadł" co oznacza łańcuch C9 Campagnolo do wymiany mimo tego że pracował w osłonie Chainglidera. Podobnie zużywa się łańcuch w moim góralu na przerztkach Shimano

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy wie ktoś gdzie w Polsce można kupić klucz do odkręcenia zębatki w piaście Rohloffa?

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam. A jak wygląda sprawa wagi tej piasty? Czy jest ona odczuwalna bezpośrednio podczas podjeżdżania lub przyspieszania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Waga piasty nie jest jakoś specjalnie odczuwalna podczas podjeżdżania czy przyspieszania. Problem pojawia się gdy trzeba np. przeskoczyć przez przeszkodę, poderwać rower, itp. - rower jest mniej zwinny. Generalnie wszystkie tego typu techniczne manewry dają mniej przyjemności z jazdy niż w rowerze z przerzutkami.

   Usuń
 33. Witam,
  Może ktoś mia doświadczenie w rozłożeniu w drobny mak i złożeniu piasty Rohloff? Ja po rozłożeniu takowej,przemyciu i próbie jej ponownego złożenia utknąłem na ostatniej zębatce, wyraźnie ząbki nie zatrybiają zębatek satelitarnych , jakby są o włos przesunięte dlatego też całego pakietu nie można nałożyć na oś. Szukałem za zębatkach jakiś znaków synchronizujących ustawienie ale nie ma na nich nic takiego.Dodam,że przed rozbiórką piasta chodziła wyśmienicie.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam,
  Może ktoś ma doświadczenie w rozłożeniu w drobny mak i złożeniu piasty Rohloff? Ja po rozłożeniu takowej,przemyciu i próbie jej ponownego złożenia utknąłem na ostatniej zębatce, wyraźnie ząbki nie zatrybiają zębatek satelitarnych , jakby są o włos przesunięte dlatego też całego pakietu nie można nałożyć na oś. Szukałem za zębatkach jakiś znaków synchronizujących ustawienie ale nie ma na nich nic takiego dodam,że przed rozbiórką piasta chodziła wyśmienicie.
  bielawskizbigniew@op.pl Dzieki z góry

  OdpowiedzUsuń
 35. moje pytanie...ile tego oleju mam wlac do 500-14 Rohloffa, do przelania?i gdzie sie dowiem jak ustawic poprawnie biegi ,po zdematowaniu kola!!!!??obecnie pore mi ucieklo...Dzieki...

  OdpowiedzUsuń
 36. Zapewne jak,co tu gadać,będę miał trochę więcej w portfelu też kupię Rohloffa. Dotychczas miałem Nexusa 7 i 8,ale Nexusa 8 zamieniłem na Alfine 8,jazda całkiem inna.Rower z Nexusem 7 męczę na co dzień do pracy,kiedyś jeździłem na tradycyjnym napędzie też cały rok,tragedia... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rośnie konkurencja dla Rohloffa: http://www.kindernay.com/
   Chociaż na dzień dzisiejszy najbardziej interesująco wygląda Pinion C line z 12 przełożeniami.

   Usuń
 37. Prez dwa sezony z rzedu serwisowalem min. tandemy na piastach nuvinci-bylem jedynym mechanikiem tam na polnocy ktory radzil sobie z tym poblemem.Oprocz tego spotykalem rozne wynalazki na swojej drodze 12biegowe torpeda od srama.czasem przy nuvici trzeba bylo okazac sie kreatywnoscia(takie podkladki sie poharatly)(zrob cos niedziela-nikt tego nie zamowi)https://www.facebook.com/sylwekrowerowy/photos/a.1493375610885622.1073741829.1491054657784384/1860550817501431/?type=3&theater
  Oprocz ttego stare sachsy,sturmeje,shimano-na kilogramy przeszly przez moje rece .Pozdrawiam Sylwester

  OdpowiedzUsuń